A munkavállalókat érő zajexpozíció akkreditált vizsgálata és értékelése a 66/2005. (XII. 22.) EüM rendelet és a 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM együttes rendelet szerint, hatósági eljáráshoz, kockázatértékeléshez, egyéni hallásvédő eszköz kiválasztásához.
- Akkreditált munkahelyi zajmérés
- Személyi doziméteres zajexpozíció vizsgálat
- Egyéni hallásvédő eszköz kiválasztás
- Munkahelyi zajexpozíciós határértékek
- Vonatkozó jogszabályok
Akkreditált munkahelyi zajmérés
A munkahelyi zajterhelés akkreditált vizsgálatát a vonatkozó 66/2005. (XII. 22.) EüM rendeletben előírtak szerint végezzük. A jogszabályban előírtaknak megfelelően, a munkahelyi zajmérést a NAT által Akkreditált Vizsgáló Laboratóriumunk, a vizsgálati eredmények értékelését és elemzését a szükséges engedéllyel rendelkező szakértőink végzik.
A munkahelyi zajvizsgálatokhoz a legújabb technológiai trendeknek is megfelelő 1. pontossági osztályú hitelesített zajszintmérő műszereket és szoftveres adatfeldolgozó rendszereket alkalmazzuk (bővebben...). A munkavállalót érő zajterhelés meghatározásához a munkavállaló munkahelyén, illetve több munkahely esetén a zajterhelés szempontjából jellemző munkahelyeken az alábbi paramétereket vizsgáljuk:
- LAeq - egyenértékű A-hangnyomásszint [dB]
- LCeq - egyenértékű C-hangnyomásszint [dB]
- LCpeak - a zajszintmérő csúcs időállandójával mért legnagyobb C-hangnyomásszint [dB]
A vizsgálat eredményeként az alábbiakat határozzuk meg:
- LEX,8h - munkavállaló napi 8 óra megítélési időre vonatkoztatott zajexpozíciója [dB]
- Lmax - munkahelyen fellépő legnagyobb C-hangnyomásszint [dB]
- LAM - munkavállalót érő egyenértékű A-hangnyomásszint [dB]
A munkahelyi zajvizsgálatokról hivatalos, hitelesített, a vizsgáló laboratórium által kibocsátott vizsgálati jegyzőkönyv és szakértői vélemény készül. A szakértői vélemény tartalmazza a vizsgálati eredmények értékelését és összevetését a vonatkozó zajexpozíciós határértékekkel, a vizsgált munkahelyek és munkakörök besorolását a szükséges intézkedések szerint, valamint az egyéni védőeszközök megfelelőségének ellenőrzését és javaslatokat a szükséges intézkedésekre.
A vizsgálati dokumentáció részeként a munkaterületet ábrázoló alaprajzon is feltüntetjük a mérési pontokat. Igény esetén elkészítjük a vizsgált üzemegységek és helyiségek munkahelyi zajtérképét a műszeres vizsgálati eredmények és kiegészítő referencia mérési eredmények alapján.
Bővebben a munkahelyi zajtérkép készítésről...
Személyi doziméteres zajexpozíció vizsgálat
A munkavállalók akkreditált személyi zajdózis mérését a szóban forgó 66/2005. (XII. 22.) EüM rendelet előírásainak megfelelően, 2. pontossági osztályú személyi integráló zajdózismérő műszerekkel végezzük. Ezt a vizsgálati módszert abban az esetben alkalmazzuk, amikor a munkavállaló a műszakidő alatt változó tevékenységet folytat (több zajforrást működtet, mint pl. asztalos, lakatos stb.), illetve változó munkahelyeken végez tevékenységet (pl. anyagmozgató, targoncás, karbantartó stb.).
A személyi zajdózismérő műszer a munkahelyi zajexpozíció vizsgálathoz szükséges paramétereket folyamatosan gyűjti és percenként eltárolja. A mérési eredmények alapján közvetlenül határozható meg a munkavállaló napi 8 óra megítélési időre vonatkoztatott zajexpozíciója. A vizsgált időszakra vagy a teljes műszakidőre vonatkozóan elemezhető a különböző zajforrások által okozott zajexpozíció mértéke és időtartama, továbbá diagramon ábrázolható a munkavállalót érő zajterhelés változása.
Egyéni hallásvédő eszköz kiválasztás
Az egyéni hallásvédő eszközt úgy kell kiválasztani, hogy az megszüntesse, vagy a lehető legkisebb mértékűre csökkentse a halláskárosodás kockázatát. A munkafolyamatnak megfelelő csillapítású védőeszköz kiválasztásánál az MSZ EN 458:2005 szabvány módszerei irányadók. Az egyéni hallásvédő eszköz kiválasztása a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény szerinti munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül.
A 66/2005. (XII. 22.) EüM rendelet előírásai szerint az alkalmazott egyéni hallásvédő eszköz megfelelőségének ellenőrzésére az ún. SNR módszert kell alkalmazni: az egyéni hallásvédő eszköz használata mellett a munkavállalót érő zajexpozíció meghatározásához vizsgáljuk a munkahelyen fellépő egyenértékű C-hangnyomásszintet, valamint figyelembe vesszük a biztosított védőeszköz gyári katalógus alapján meghatározott korrigált csillapítását (SNR).
Az egyéni hallásvédő eszközök megfelelőségének részletesebb elemezését, valamint a védőeszközök kiválasztását az MSZ EN 458:2005 szabvány A.2 melléklete szerint, a munkavállalók részére biztosított egyéni védőeszközök MSZ EN 352:2003 szabványsorozat szerinti (gyári katalógus alapján meghatározott) korrigált csillapításának és a zajexpozíció frekvenciasávos elemzésével végezzük.
Munkahelyi zajexpozíciós határértékek
A 66/2005. (XII. 22.) EüM rendelet 3. §-a szerint a napi zajexpozíció szintjére és a legnagyobb hangnyomásszintre vonatkozó zajexpozíciós határértékek, illetve a zajexpozíciós beavatkozási határértékek a következők:
LEX,8h | Lmax | |
a) zajexpozíciós határérték: | 87 dB(A) | 140 dB(C) |
b) felső beavatkozási határérték: | 85 dB(A) | 137 dB(C) |
c) alsó beavatkozási határérték: | 80 dB(A) | 135 dB(C) |
A 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM együttes rendelet 5. számú melléklete szerint a fokozott figyelmet igénylő munkavégzés során a dolgozót érő zaj egyenértékű A-hangnyomásszintje – egyéni hallásvédő eszköz alkalmazása nélkül sem – haladhatja meg az alábbi értékeket:
- speciális orvosi vizsgálóhelységek (CT, UH, MR, RTG stb.), olvasótermek: 40 dB
- orvosi rendelők, repülés irányítói munkahelyek zajvédelmi szempontból fokozottan igényes irodai munkahelyek (tervező, programozó, kutató-fejlesztő labor zajforrás nélkül stb.): 50 dB
- irodai munkahelyek, ügyfélirodák, analitikai laboratóriumok: 60 dB
- művezetői irodák, zajvédő fülkék, vezérlőpult vagy vezérlőfülke telefonos kapcsolattal, mikro-elektronikai és mikro-finommechanikai munkahelyek, telefonközpontok, diszpécserközpontok: 65 dB
- fokozott figyelmet igénylő fizikai munkavégzés (elektro-, finommechanikai műszerész, MEO, precíziós munka stb.): 70 dB
- vezérlőpult vagy vezérlőfülke telefonos kapcsolat nélkül, összeszerelői munkahelyek elektronikai, finommechanikai, optikai üzemekben, laboratóriumok gépi zajforrással: 80 dB
Vonatkozó jogszabályok |