Lakások, intézmények és egyéb létesítmények szomszédos védendő helyiségeit elválasztó fal- vagy födémszerkezeteinek, illetve homlokzati szerkezeteinek akkreditált léghangszigetelés, léghanggátlás és lépés-hangszigetelés vizsgálata.
- Épületszerkezetek helyszíni hangszigetelés (léghanggátlás) vizsgálata
- Födémszerkezet lépéshangszigetelés (kopogó hanggátlás) vizsgálata
- Homlokzati szerkezetek helyszíni hangszigetelés vizsgálata
- Szabványos épületakusztikai számítás és méretezés
Épületszerkezetek helyszíni hangszigetelés (léghanggátlás) vizsgálata
A feladat keretén belül elvégezzük a helyiségeket elválasztó fal- vagy födémszerkezetek szabványos léghangszigetelés vizsgálatait az előzetesen meghatározott, a vonatkozó mérési előírásoknak megfelelő adó- és vevőhelyiségekben. A vizsgálatok célja az adóhelyiség és a vevőhelyiség közötti áthallás, vagy hangnyomásszint-különbség tercsávos meghatározása és a súlyozott helyszíni léghanggátlási szám meghatározása az MSZ EN ISO 16283-1:2014 szabvány előírásai szerint.
Ennek érdekében mérjük az adótérben elhelyezett szabványos hivatkozási hangforrás hangnyomásszintjét az egyes tercsávokban (100 Hz-től 3150 Hz-ig) az adótérben és a vevőtérben, zárt nyílászárókkal, a szabványban előírtaknak megfelelően. Az utózengési időt a vevőhelyiségben Brüel & Kjær 2260J típusú moduláris precíziós analizátorral határozzuk meg minden egyes vizsgált tercsávban.
Az elválasztó falszerkezet helyszíni hanggátlásának maghatározásához alkalmazott számításokat az MSZ EN ISO 717-1:2013 szabvány szerint végezzük el. Az ily módon számított súlyozott helyszíni léghanggátlási számot az MSZ 15601-1:2007 szabvány követelményei szerint értékeljük. A vizsgálatokról és számításokról vizsgálati jegyzőkönyvet és szakértői véleményt készítünk.
Födémszerkezet helyszíni lépéshangszigetelés (kopogó hanggátlás) vizsgálata
A feladat keretén belül elvégezzük a helyiségeket elválasztó födémszerkezetek szabványos helyszíni lépéshangszigetelés vizsgálatait az előzetesen meghatározott, a vonatkozó mérési előírásoknak megfelelő adó- és vevőhelyiségekben. A vizsgálatok célja az adóhelyiség és a vevőhelyiség közötti helyszíni szabványos lépés-hangnyomásszint meghatározása a vonatkozó MSZ EN ISO 16283-1:2014 szabvány előírásai szerint.
Ennek érdekében mérjük az adótérben elhelyezett szabványos kopogógép hangnyomásszintjét az egyes tercsávokban (100 Hz-től 3150 Hz-ig) a vevő oldalon, zárt nyílászárókkal, a szabványban előírtaknak megfelelően. Az elválasztó födémszerkezet szabványos és súlyozott lépés-hangnyomásszintjének meghatározásához alkalmazott számításokat az MSZ EN ISO 717-2:2013 szabvány szerint végezzük el. Az ily módon számított eredményeket az MSZ 15601-1:2007 szabvány követelményei szerint értékeljük. A vizsgálatokról és számításokról vizsgálati jegyzőkönyvet és szakértői véleményt készítünk.
Homlokzati szerkezetek helyszíni hangszigetelés vizsgálata
A vizsgálat célja a homlokzati szerkezetek (pl. nyílászárók) helyszíni léghangszigetelés vizsgálata a kiviteli szerződésében rögzített vagy a tervező által meghatározott épületfizikai határértékek, illetve a szabványos hangszigetelési határértékek ellenőrzése céljából.
A feladat keretén belül a vonatkozó MSZ EN ISO 16283-1:2014 szabvány szerint meghatározzuk a homlokzatot érő egyenértékű hangnyomásszintet és a hangnyomásszint-különbséget. Az értékelendő tercsávos és súlyozott helyszíni látszólagos léghanggátlási szám meghatározását az MSZ EN ISO 717-1:2013 szabvány szerint végezzük. A homlokzati szerkezetre vonatkozó hangszigetelési követelményt az MSZ 15601-2:2007 szabvány előírásai alapján definiáljuk, a számított eredményeket a szabvány követelményei szerint értékeljük. A vizsgálatokról és számításokról vizsgálati jegyzőkönyvet és szakértői véleményt készítünk.
Épületakusztikai számítás és méretezés
Igény esetén vállaljuk tervezett vagy meglevő épületszerkezetek várható hanggátlásának meghatározását, termék esetén a gyártó által rendelkezésre bocsátott laboratóriumi vizsgálati dokumentációk alapján, egyedi épületszerkezet esetén műszaki becsléssel az épületszerkezetre vonatkozó műszaki leírás alapján, szabványos épületakusztikai számítások segítségével, szakirodalmi forrásadatok felhasználásával.
A vizsgálati eredmények elemzésén túl vállaljuk a kerülőutas és a közvetlen hangvezetésben résztvevő épületszerkezeti elemek teljesítőképességének becslését, illetve a hangterjedés részarányának meghatározását az egyes épületszerkezeti elemekre vonatkozóan az MSZ EN 12354-1:2000 szabvány előírásai alapján.
A vizsgálati eredmények, illetve az elvégzett számítások alapján vállaljuk a lehetséges zajcsökkentési megoldások kidolgozását és akusztikai méretezését, javaslattételt, a műszaki zajcsökkentésre vonatkozó szakértői vélemény készítését.